Igencsak sokan gyűltek össze csütörtök déltájt az érendrédi határ szélére. Az utóbbi hetek kánikulájához képest kellemes szellős időjárás fogadta az ünneplőket. Merthogy azért vonult ki a sokaság a libalegelőre, hogy az utóbbi évtizedek első jelentős beruházásának átadását szemlélje meg. Ivóvízhálózata lett ugyanis a Nagykárolytól délnyugatra lévő községnek: 150 méteres mélységű kútból tör elő az éltető víz, s azt egy 25 kilométeres hosszúságú vezetékrendszer juttatja el a lakossághoz.
Kevesebb mint két hónap alatt kétszáznál is többen csatlakoztak az egyebek mellett egészségügyileg is ellenőrzött vezetékes víz hálózatára. Amire amúgy harmincnyolc tűz- és 25 darab utcai vízvezetéki csapot szereltek fel. Mindennek az összköltségvetése egészen pontosan 3 247 977,22 lej. Nagyrészt a vidékfejlesztési minisztériumtól pályázta ezt a munkáltató. A kivitelező a Dominium Kft.
Az ünnepség első mozzanataként Csehi Árpád Szabolcs, a megyei önkormányzat elnöke és a helyi polgármester, Papp Tibor átvágta a községközponton kívül Érdengelegnek és Irinynek is vezetékes vizet eljuttató hálózat telephelye elé helyezett avatószalagot. Az elöljáró szólt ezután arról, hogy gyakorlatilag 1989 és 2004 között nem volt semmiféle beruházás a községben. Aztán 2006-ban kezdődött el több kisebb projekt között a vezetékes vízhálózat kiépítése. Hogy ez lehetséges volt, nagyon sokat köszönhet a község a megyei tanácsnak - mondott hálát plénum előtt is a polgármester.
A telephely megáldása következett. Előbb a görög keleti felekezet pópái és kántorai kérték a Teremtő áldását a vezetékes vízre. Igencsak hosszasan tették ezt: méghozzá az ortodox egyház vízszentelési liturgiájának bő félórás rítusa szerint. Ezt a református áldás követte - immár rövidebben, lényegre törőbben.
Csehi Árpád Szabolcs megyei önkormányzati vezető gratulált a beruházáshoz a helyieknek, s szólt arról is, hogy jövő nyáron még nagyobb volumenű, akár két millió eurónál is nagyobb beruházás kezdődhet a községben.
Az ünnepi szavakat még a telephelyen amolyan állófogadás követte: a sokaság kalács és üdítő mellett üdvözölhette a megyei notabilitásokat. Majd a községháza, ahol egyébként 1848 előtt Petőfi Sándor néha hetekig vendégeskedett Báró Luzsénszky vendégeként, és ahol az erdélyi táborba való vonulásában honvédeket is toborzott, tanácstermében, a könyvtár feletti, az emeleten lévő helyiségben példát mutattak a helyiek vendéglátásból: igencsak ízletes falatokkal mondtak köszönetet az eddigi és a jövőbeli támogatásért.
A plénum előtt is, és egy kézfogás révén is köszönetet mondott az elöljáró
Két évtizede gyakorlatilag semmit nem fektetett az állam Érendréd községre
Sokan gyűltek össze a nagy eseményre
A pópák a telephely minden elemét megáldották
Még a vízgyűjtőbe is felmásztak
Így néz ki belülről egy szivattyúház
Ez pedig a másik oldala...
Az avatóünnepség végén mindenkinek mindenkihez volt egy-egy jó szava
A szeretetvendégségen pedig mindenki elébe jó falatokat tettek a helyiek